sobota, 5 marca 2016

#88

TARCZYCA 

W swojej pracy bardzo często spotykam się TARCZYCĄ.  Czasami wydaje mi się, że to zmora XXI wieku. Z moją tarczycą jest wszystko w porządku natomiast musiałam dużo na ten temat się naczytać, żeby zrozumieć problemy z jakimi zmagają się moi podopieczni.

W Internecie jest mnóstwo informacji, jednak ciężko znaleźć w jednym miejscu wszystko. Jak trenować, co trenować, co jeść? Osobiście dużo na ten temat poczytałam i zebrałam podstawowe informacje w jednym miejscu. Tak naprawdę jest to minimum, ponieważ na ten temat można pisać i pisać.

Chciałam jednak pokazać, że tarczyca nie jest przeszkodą w dbaniu o swoją sylwetkę. Chcieć to móc! To nie jest żadna wymówka. Ludzie z tarczycą nie mają lekko ale sorrryy są osoby które mają dużo ciężej.
Zacznijmy od tego czym jest tarczyca:

„Tarczyca (łac. glandula thyroidea) – nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego występujący u kręgowców. Wytwarza hormony trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę, wpływając na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu.” – Wikipedia

„Tarczyca jest położonym na szyi, istotnym w ludzkim organizmie gruczołem wydzielania wewnętrznego. Produkowane przez nią hormony (trójjodotyronina T3 i tyroksyna T4) działają najbardziej różnokierunkowo spośród wszystkich znanych hormonów. Hormony tarczycy (dalej zwane HT) są potrzebne do prawidłowego różnicowania i rozwoju wielu tkanek, przede wszystkim do rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, wzrostu kości i prawidłowego przebiegu dojrzewania płciowego. Ponadto stymulują termogenezę i regulację metabolizmu poprzez wpływ na przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów.” –TreninBiegacza.pl

!!!!!!!TRENING A TARCZYCA!!!!!

Niedoczynnośc tarczycy:

W zasadzie każda aktywność dostosowana do stanu zdrowia i preferencji przyniesie korzystny efekt. Przy nadwadze i niedoczynności tarczycy fajnie skupiać się na ćwiczeniach (z obciążeniem) górnych partii ciała i ramion, wszelka praca ramion bardzo korzystnie wpływa na pobudzanie tarczycy. Pamiętajmy, że sport, a zwłaszcza ćwiczenia interwałowe, podnoszą metabolizm tak bardzo obniżony przez chorobę. Warto zapamiętać te plusy, aby pokonać brak motywacji spowodowany chorobą.

Osoby z niedoczynnością tarczycy nie powinny pływać w chlorowanej wodzie – chlor przy powierzchni wody intensywnie paruje – wdychany bardzo źle wpływa na czynność tarczycy.

DIETA: Przy NIEDOCZYNNOŚCI tarczycy gdzie produkcja hormonów jest ograniczona mamy problemy z utrzymaniem wagi ciała ze względu na spowolniony metabolizm, jest nam zimno, nasza skóra jest sucha, cierpimy na obrzęki ważne jest aby z pokarmem dostarczać sobie niezbędnych składników a głównie jodu. Gdzie go szukać? Warto jadać ryby, owoce morza, wołowinę, wieprzowinę, jaja, ryż, białą kapustę, szpinak, ananasy, gruszki, jabłka. Ograniczyć a nawet i wykluczyć gluten.
Na wakacje warto wybrać się nad polskie morze!

Hashimoto:

Osoby mające hashimoto mogą mieć problemy z zakwasami i bólem mięśni. Wtedy ważne jest stosowanie ćwiczeń rozciągających. W hashimoto bardzo polecane są intensywne spacery z kijkami, jeśli chcemy ten wysiłek zintensyfikować to warto zaopatrzyć się w obciążniki na nogi i ręce. Kolejnym sportem jest pływanie najlepiej kraulem. Wymachy ramion i intensywne skręty glowy działają bardzo mocno pobudzająco na tarczycę. Jeśli nie potrafimy pływać dobrze to warto wspomóc sie „makaronem” lub pasem do aerobiku wodnego.

Bardzo wskazane są też ćwiczenia gimnastyczne z obciążnikami na ręce i nogi. Aktywność fizyczna jest wręcz niezbędnym elementem terapii!!!! Uwrażliwia komórki na działanie hormonów tarczycy, dzięki czemu można nawet zmniejszać dawki leków.
Jeśli dajemy radę biegać to również tą formę sportu warto włączyć z uwagi na to, że podczas biegu zwiększa sie intensywnie wydzielanie endorfin.

DIETA: Podstawą diety przy chorobach tarczycy (SZCZEGÓLNIE HASZIMOTO) jest całkowite unikanie glutenu oraz laktozy. http://paleosmak.pl/zapalenie-tarczycy-hashimoto/


Nadczynność tarczycy:

Nie wolno przesadzać i należy monitorować stan organizmu aby nie zrobić sobie krzywdy. Lepiej postawić na jakość a nie ilość. Jednak przy unormowanej lekami chorobie i pod kontrolą dobrego endokrynologa można wprowadzać większą ilość wysiłku typu: bieganie, kije, ćwiczenia gimnastyczne itd

DIETA: W NADCZYNNOŚCI tarczycy nadmiernie produkujemy hormony przez to charakteryzuje się to przyspieszoną czynnością serca, nadmierną pobudliwością nerwową i osłabieniem siły mięśniowej. Warto jeść więcej białka, jaj, chudego mięsa, ryb. Należy komponować posiłki tak, by zawierały sporo witamin A, C, B1 oraz składników mineralnych. Trzeba wybierać potrawy lekkostrawne, unikać dań tłustych, smażonych. Najlepiej gotować na parze. W kuchni stosować tłuszcze roślinne, a nie zwierzęce. Nie jeść zbyt często kapusty, brokułów, kalarepy i rzodkiewki, a przede wszystkim- unikać napojów z kofeiną!


Tarczyca powinna być leczona u lekarza ogólnego lub endokrynologa, który w zależności od schorzenia dobierze terapię pozwalającą przywrócić fizjologiczne wartości HT. Dlatego jeśli zauważysz u siebie symptomy mogące wskazywać na schorzenie tarczycy, udaj się do jednego z wymienionych wyżej specjalistów!!!
Nie szukaj wymówek!! Zgłoś do specjalistów i zacznij czerpać z życia same korzyści!

Źródło: Wikipedia.pl, TreningBiegacza.pl, SportOdKuchni.worldpress.com, tarczyca.info, paleosmak.pl, poradnikzdrowie.pl 

xoxo


Brak komentarzy: